Zaburzenia erekcji należą do problemu, który dotyka bardzo wielu mężczyzn. Mimo to jest on w dalszym ciągu mocno tabuizowany i w związku z tym większość Panów, którzy go doświadcza, czuje zażenowanie, wstyd i popada w coraz większe kompleksy. Czy rzeczywiście problemy ze wzwodem powinny wywoływać takie emocje? Poniżej dowiesz się wszystkiego o erekcji, problemach z jej osiągnięciem oraz kiedy należy udać się z nim do lekarza. 

Erekcja – co to?

Erekcja, zwana także wzwodem, pojawia się wówczas, kiedy do członka zaczyna napływać krew, czyniąc go większym, twardszym i sztywnym. Ciała jamiste, które podczas penisa w spoczynku są puste, w wyniku podniecenia zaczynają napełniać się krwią. Wówczas ścianki ciał jamistych napinają się oraz zwiększają objętość. W wyniku tego na żyły zaczyna działać ucisk, co powoduje, że krew nie może odpłynąć z członka. 

Tak to działa oczywiście w większości przypadków. Zdarza się jednakże, że nawet mimo dużego podniecenia i sprzyjających okoliczności, erekcja nie pojawia się lub zanika. Chociaż wzbudza to niemałą frustrację, nie należy się nimi zbyt przejmować – przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być bardzo różnorodne i zupełnie błahe. Jeśli są to pojedyncze sytuacje, nie muszą one świadczyć o poważnych problemach z zaburzeniami erekcji. W sytuacji intymnej, chcąc przywrócić wzwód, ważne jest zachowanie spokoju; odpowiednie, dostosowane do indywidualnej przyjemności bodźce i wsparcie partnerki mogą zdziałać wiele w niedługim czasie. 

Poranna erekcja – przyczyny

Doświadcza go znaczna część mężczyzn, jednak mało kto wie, jak wielkie znaczenie ma jego pojawianie się – mowa oczywiście o porannym wzwodzie. Naukowcy nie są w stanie jednoznacznie stwierdzić ich przyczyny; przyjmuje się, że odpowiadać za ów stan może:

 • zmniejszenie poziomu noradrenaliny w fazie REM;
 • parcie na pęcherz (nerwy krzyżowe rdzenia zawierają tzw. odruchy erekcyjne, a te, podczas naruszenia pęcherza, powodują erekcję);
 • uwalnianie tlenku azotu.

Najważniejsza w gruncie rzeczy jest nie przyczyna występowania porannego wzwodu, a sam fakt jego pojawiania się. Uważa się bowiem, że jest to jeden z czynników świadczących o dobrym zdrowiu mężczyzny. Wzwód powoduje utlenienie oraz nadęcie tkanki erekcyjnej, a to zapobiega zwłóknieniu ciał jamistych. U prawidłowo funkcjonującej osoby poranna erekcja pojawia się regularnie, trwając krócej i będąc coraz słabszą wraz z postępującym starzeniem. Pojedyncze przypadki, w których poranny wzwód się nie pojawi, nie powinny niepokoić. Jeśli jednak zaobserwowana zostanie jego kilkudniowa nieobecność, konieczna może okazać się wizyta u lekarza, celem zbadania, skąd bierze się problem. 

Problemy z erekcją – jakie są przyczyny zaburzeń wzwodu? 

Dla wielu osób głównym wyznacznikiem męskości jest erekcja. Problemy z jej osiągnięciem mogą zatem powodować wiele kompleksów i prowadzić do obniżonego samopoczucia. Chociaż zaburzenia erekcji kojarzą się najczęściej z problemem, który dotyka mężczyzn w średnim wieku (ok. połowa po 40 roku życia), badania wskazują, że brak wzwodu coraz częściej zdarza się także Panom przed 30 rokiem życia. Powodów dla takiego stanu rzeczy jest oczywiście bardzo wiele i dotyczą one zarówno problemów o podłożu fizycznym, jak i psychicznym. Do organicznych, czy też fizycznych przyczyn zaburzeń erekcji należą, m.in.:

 • schorzenia naczyniowo-sercowe – miażdżyca, choroba wieńcowa, naczyń krwionośnych, a nawet nadciśnienie; 
 • schorzenia neurologiczne – mogą one powodować problemy w przesyłaniu impulsów nerwowych do członka, a to zmniejsza szansę na wystąpienie erekcji; 
 • cukrzyca typu 1 i 2; 
 • urazy, uszkodzenie członka;
 • nadużywanie substancji psychoaktywnych (narkotyki, papierosy, alkohol);
 • zaburzenia hormonalne – w tym nadczynność i niedoczynność tarczycy, choroby nerek;
 • zażywanie niektórych leków; 

Problemy biologiczne nie są jednakże jedynymi, które mogą wpłynąć na problemy z erekcją. Nierzadko zdarza się, że źródłem zaburzeń wzwodu są przyczyny psychogenne, np.: 

 • lęki;
 • zaburzenia depresyjne; 
 • przemęczenie; 
 • długotrwały stres.

Brakowi erekcji mogą sprzyjać także inne czynniki, jak nieodpowiednio zbilansowana dieta, otyłość, czy brak aktywności fizycznej.

Niezależnie od przyczyn, brak erekcji może niezwykle negatywnie wpływać na samopoczucie mężczyzny. Nieporozumienia i tabu dotyczące owego tematu często skutecznie zniechęcają do poszukiwania rad i rozwiązań problemu. Jest to błąd – zaburzenia erekcji mogą zostać w łatwy sposób wyeliminowane.

Słaba erekcja – kiedy udać się do lekarza? 

Badanie u lekarza 

Nie każdy brak wzwodu musi oznaczać poważniejsze problemy ze zdrowiem. Jednakże jeśli sytuacja ma miejsce coraz częściej – erekcja się nie pojawia lub jest słaba i nie utrzymuje się długo – warto pokusić się o wizytę u lekarza. W pierwszej kolejności można udać się do lekarza rodzinnego, Ten przeprowadzi szczegółowy wywiad oraz zleci badania, które pomogą ustalić możliwą przyczynę problemu.

W niektórych przypadkach dalsze badania zleca się urologom – ci zaś często podejmują się wykonywania specjalistycznych badań diagnostycznych. Ponieważ zdarza się, że za zaburzenia erekcji odpowiedzialna jest prostata, urolog wykonuje manualne badanie gruczołu. Wielu Panów na taką informację bierze nogi za pas, w obawie przed dyskomfortem oraz możliwością wystąpienia erekcji podczas badania u lekarza. Warto zaznaczyć, że ani samo badanie, ani mimowolny wzwód, które może ono wywołać, nie powinny zniechęcać do poddania się mu. Reakcja organizmu w danej sytuacji jest prawdopodobna, ale i w stu procentach naturalna i urolog doskonale zdaje sobie z tego sprawę; nie należy się zatem krępować. Wszelkie badania są w stanie uchronić przed potencjalnymi, poważniejszymi problemami ze zdrowiem. 

Leczenie zaburzeń erekcji

Zaburzenia erekcji można leczyć na wiele sposobów; dobór właściwej kuracji zależy oczywiście od źródła problemów ze wzwodem. W przypadku, kiedy przyczyną są zaburzenia psychogenne, zaleca się np. psychoterapię, zaś jeśli problem leży w urazie członka, konieczne może okazać się nawet leczenie chirurgiczne. Pojawienie się wzwodu i jego jakość bardzo często zależy od stylu życia – dlatego w niektórych przypadkach lekarz może zlecić zmianę żywienia oraz wprowadzenie aktywności fizycznej.

Większość proponowanych rozwiązań ma działanie długofalowe, dlatego poprawa erekcja nie nastąpi od razu. Dlatego warto pokusić się o wypróbowanie leków na potencję. Większość z nich, opartych na składniku aktywnym o nazwie sildenafil, niemal natychmiastowo wspomagają wystąpienie wzwodu. Do miejsc, w których bezpiecznie można zakupić jeden z polecanych leków, należy np. Kamagranajtaniej.pl.

Rzucenie palenia a erekcja

Statystyki z roku 2019 r. pokazują, że regularnie pali 8 mln Polaków. Nie trzeba oczywiście tłumaczyć, że jest to nałóg niezwykle szkodliwy dla zdrowia. Co więcej, zawarte w papierosach związki toksyczne mogą przyczyniać się do zaburzeń erekcji. Uzależnienie od nikotyny powoduje zmniejszenie ciśnienia krwi, zwężenie naczyń krwionośnych i uszkodzenie mechanizmu zastawkowego – wszystko to ma wpływ na prawidłowy dopływ krwi do członka. Ponadto, palenie papierosów może przyczyniać się do zmniejszenia ilości produkowanych plemników i w konsekwencji prowadzić do bezpłodności. Celem pozbycia się zaburzeń erekcji wywołanych papierosami, należy rzucić palenie oraz, w miarę możliwości ograniczyć wdychanie dymu tytoniowego. Poprawi to nie tylko sprawność seksualną, ale i ogólną kondycję organizmu.